Vishay/Dale RNC55J2580BSRSL
RNC55J2580BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2580BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2580BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2580BSRSL
QUANTITY
RNC55J2580BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2580BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2580BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)258
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2580BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2580BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2580BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2580BSRSL
BATT PACK 2.4V 4/5A 1900MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE CORD #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-3 datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 10MM 6.18" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf