Vishay/Dale RNC55J2580BSRSL
RNC55J2580BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2580BSRSL
Brief Description
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2580BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2580BSRSL
QUANTITY
RNC55J2580BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2580BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2580BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)258
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2580BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2580BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2580BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2580BSRSL
CABLE CAMERA 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A LFPAK datasheet.pdf
AM61125-149 STOP PAWL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf