Vishay/Dale RNC55J5053BSRSL
RNC55J5053BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5053BSRSL
Brief Description
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5053BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5053BSRSL
QUANTITY
RNC55J5053BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5053BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5053BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)505k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5053BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5053BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5053BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5053BSRSL
RES 56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER TRPL SCHMITT 8-UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.2V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 4DSBGA datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 25POS datasheet.pdf
RES 270K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf