Fox Electronics FXO-HC736-191.7977
FXO-HC736-191.7977 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-191.7977
Brief Description
OSC XO 191.7977MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-191.7977.pdf
Availability of FXO-HC736-191.7977
QUANTITY
FXO-HC736-191.7977 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-191.7977
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-191.7977
TypeXO (Standard)
Frequency191.7977MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-191.7977
Related LinksFXO-HC736, FXO-HC736-191.7977 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-191.7977 Details Description
Related parts for FXO-HC736-191.7977
TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 12K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM datasheet.pdf