Vishay/Dale RNC55J2583BSRE6
RNC55J2583BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2583BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 258K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2583BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2583BSRE6
QUANTITY
RNC55J2583BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2583BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2583BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)258k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2583BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2583BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2583BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2583BSRE6
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 3POS datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf