Vishay/Dale RNC55J2612BPB14
RNC55J2612BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2612BPB14
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2612BPB14.pdf
Availability of RNC55J2612BPB14
QUANTITY
RNC55J2612BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2612BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2612BPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2612BPB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2612BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2612BPB14 Details Description
Related parts for RNC55J2612BPB14
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 WHT 25X4' datasheet.pdf
HOT MELT APPL TC L TIP ASSY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 277MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN TWINAX JACK STR SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf