Vishay/Dale RNC55J2643BSB14
RNC55J2643BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2643BSB14
Brief Description
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2643BSB14.pdf
Availability of RNC55J2643BSB14
QUANTITY
RNC55J2643BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2643BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2643BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2643BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2643BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2643BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2643BSB14
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 15POS HSG datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 22MM X 35MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf