Vishay/Dale RNC55J2672BMBSL
RNC55J2672BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2672BMBSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2672BMBSL.pdf
Availability of RNC55J2672BMBSL
QUANTITY
RNC55J2672BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2672BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2672BMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2672BMBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2672BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2672BMBSL Details Description
Related parts for RNC55J2672BMBSL
OSC SO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.090" NYLON BLACK datasheet.pdf
DAISY CHAIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 300MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf