Vishay/Dale RNC55J2672BSBSL
RNC55J2672BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2672BSBSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2672BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2672BSBSL
QUANTITY
RNC55J2672BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2672BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2672BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2672BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2672BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2672BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2672BSBSL
BOX PLASTIC GRAY 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf