Vishay/Dale RNC55J26R7FSRSL
RNC55J26R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J26R7FSRSL
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J26R7FSRSL.pdf
Availability of RNC55J26R7FSRSL
QUANTITY
RNC55J26R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J26R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J26R7FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J26R7FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J26R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J26R7FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J26R7FSRSL
CONN HOUSING 10POS .100 W/RAMP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL W/REF 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED YE 12V SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOD DIODE 2000V 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf