Vishay/Dale RNC55J2710BSRE6
RNC55J2710BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2710BSRE6
Brief Description
RES 271 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2710BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2710BSRE6
QUANTITY
RNC55J2710BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2710BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2710BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)271
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2710BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2710BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2710BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2710BSRE6
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 10POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
BQ27350EVM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
BOARD EVAL DPDT SWITCH NLAS7242 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf