Vishay/Dale RNC55J2711BSR36
RNC55J2711BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2711BSR36
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2711BSR36.pdf
Availability of RNC55J2711BSR36
QUANTITY
RNC55J2711BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2711BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2711BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2711BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2711BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2711BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2711BSR36
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN MALE R/A 5POS datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15A 10 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf