Vishay/Dale RNC55J2711DPRE6
RNC55J2711DPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2711DPRE6
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2711DPRE6.pdf
Availability of RNC55J2711DPRE6
QUANTITY
RNC55J2711DPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2711DPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2711DPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2711DPRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2711DPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2711DPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2711DPRE6
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf