Vishay/Dale RNC55J2713FSB14
RNC55J2713FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2713FSB14
Brief Description
RES 271K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2713FSB14.pdf
Availability of RNC55J2713FSB14
QUANTITY
RNC55J2713FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2713FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2713FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2713FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2713FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2713FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2713FSB14
IGBT 600V 28A 125W TO263AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40G/MDM40H datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf