Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE36K5
RNCF1206BTE36K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE36K5
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE36K5.pdf
Availability of RNCF1206BTE36K5
QUANTITY
RNCF1206BTE36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE36K5
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE36K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE36K5
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE36K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE36K5 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE36K5
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 50K 8SOIC datasheet.pdf
Z86L88 IR DEMO PLATFORM datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 390K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SSOP datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf