Vishay/Dale RNC55J2740BSB14
RNC55J2740BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2740BSB14
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2740BSB14.pdf
Availability of RNC55J2740BSB14
QUANTITY
RNC55J2740BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2740BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2740BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2740BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2740BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2740BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2740BSB14
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf