Vishay/Dale RNC55J2742FRBSL
RNC55J2742FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2742FRBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2742FRBSL.pdf
Availability of RNC55J2742FRBSL
QUANTITY
RNC55J2742FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2742FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2742FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2742FRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2742FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2742FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2742FRBSL
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SOT323 datasheet.pdf