Vishay/Dale RNC55J2743FSB14
RNC55J2743FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2743FSB14
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2743FSB14.pdf
Availability of RNC55J2743FSB14
QUANTITY
RNC55J2743FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2743FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2743FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2743FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2743FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2743FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2743FSB14
CONN RCPT 30POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 1"X10YDS datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf