Vishay/Dale RNC55J2800BSRSL
RNC55J2800BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2800BSRSL
Brief Description
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2800BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2800BSRSL
QUANTITY
RNC55J2800BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2800BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2800BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2800BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2800BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2800BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2800BSRSL
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-DFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
LED T1-3/4 AMBER 608NM VERT ASSY datasheet.pdf
4 PAIR X 6 COLUMN IMPACT ORTHO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf