Vishay/Dale RNC55J2801BSB14
RNC55J2801BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2801BSB14
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2801BSB14.pdf
Availability of RNC55J2801BSB14
QUANTITY
RNC55J2801BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2801BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2801BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2801BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2801BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2801BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2801BSB14
FUSE GLASS 160MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5615PHD2 datasheet.pdf
Crystal 28.3750MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf