Vishay/Dale RNC55J2801DSRSL
RNC55J2801DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2801DSRSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2801DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2801DSRSL
QUANTITY
RNC55J2801DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2801DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2801DSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2801DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2801DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2801DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2801DSRSL
LCD COG 16X2 W/I2C TRANSFL WIDE datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
A5 1.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR GEAR TOOTH SINGLE 8TDFN datasheet.pdf
"MICRO 51C P 10"" RBW JACKS NI" datasheet.pdf