Vishay/Dale RNC55J2840BSB14
RNC55J2840BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2840BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2840BSB14.pdf
Availability of RNC55J2840BSB14
QUANTITY
RNC55J2840BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2840BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2840BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2840BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2840BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2840BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2840BSB14
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 45V 6A datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN SWITCH JMPR 2POS GRY/ORG datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf