Panasonic Electronic Components ECW-HA3C562J
ECW-HA3C562J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C562J
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C562J.pdf
Availability of ECW-HA3C562J
QUANTITY
ECW-HA3C562J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C562J
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C562J
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.268" W (17.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.378" (9.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C562J
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C562J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C562J Details Description
Related parts for ECW-HA3C562J
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSG SR WO CKEY datasheet.pdf
CAP ALUM 72UF 125V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY .250A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf