Vishay/Dale RNC55J2842BSRE6
RNC55J2842BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2842BSRE6
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2842BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2842BSRE6
QUANTITY
RNC55J2842BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2842BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2842BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2842BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2842BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2842BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2842BSRE6
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
1P FF-GEH 6,3 datasheet.pdf
4500UF 250V 76X143 85C ST datasheet.pdf