Vishay/Dale RNC55J2843BSB14
RNC55J2843BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2843BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2843BSB14.pdf
Availability of RNC55J2843BSB14
QUANTITY
RNC55J2843BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2843BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2843BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2843BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2843BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2843BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2843BSB14
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 40 POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 4KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 6A PUSH-PULL datasheet.pdf