Vishay/Dale RNC55J2843BSRE6
RNC55J2843BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2843BSRE6
Brief Description
RES 284K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2843BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2843BSRE6
QUANTITY
RNC55J2843BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2843BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2843BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2843BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2843BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2843BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2843BSRE6
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SER 70V SOT323 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 100V KBPR datasheet.pdf