Vishay/Dale RNC55J2871BMB14
RNC55J2871BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2871BMB14
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2871BMB14.pdf
Availability of RNC55J2871BMB14
QUANTITY
RNC55J2871BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2871BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2871BMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2871BMB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2871BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2871BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J2871BMB14
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 1.6MBIT 20PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 1.22 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf