Vishay/Dale RNC55J2871FMBSL
RNC55J2871FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2871FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2871FMBSL.pdf
Availability of RNC55J2871FMBSL
QUANTITY
RNC55J2871FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2871FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2871FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2871FMBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2871FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2871FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J2871FMBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MARK CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
EMITTER IR 1300NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/19/180 3.5 BK datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
SIGN ID RATINGS 3.94"DIA BLUE datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 6-Channel DAC with Volume Control IC datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 8-Bit Video DAC IC datasheet.pdf