Vishay/Dale RNC55J2871FSB14
RNC55J2871FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2871FSB14
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2871FSB14.pdf
Availability of RNC55J2871FSB14
QUANTITY
RNC55J2871FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2871FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2871FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2871FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2871FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2871FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2871FSB14
TRANS PNP 100V 1A SOT-89 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 30A TO-220AB datasheet.pdf
BIT HEX 3MM 1.1" datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 2A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN CRIMP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf