Vishay/Dale RNC55J2871FSRSL
RNC55J2871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2871FSRSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2871FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2871FSRSL
QUANTITY
RNC55J2871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2871FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2871FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2871FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2871FSRSL
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf