Vishay/Dale RNC55J2873BSB14
RNC55J2873BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2873BSB14
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2873BSB14.pdf
Availability of RNC55J2873BSB14
QUANTITY
RNC55J2873BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2873BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2873BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2873BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2873BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2873BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2873BSB14
IC CONTROLLER LI-ION 4.2V 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.8KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf