Vishay/Dale RNC55J28R0BSRSL
RNC55J28R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J28R0BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J28R0BSRSL.pdf
Availability of RNC55J28R0BSRSL
QUANTITY
RNC55J28R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J28R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J28R0BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J28R0BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J28R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J28R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J28R0BSRSL
OSC XO 29.4912MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC TX/RX SINGLE RS-485 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16-TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 10W +/-15V 333MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf