Vishay/Dale RNC55J2911BSRE6
RNC55J2911BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2911BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2911BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2911BSRE6
QUANTITY
RNC55J2911BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2911BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2911BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2911BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2911BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2911BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2911BSRE6
IC REG BCK SEPIC 3.3V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
TOOL SDE DIE 16AWG VAL-U-LOK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
KNOB TERM FEED datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2LCC SMD datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 18V SMD datasheet.pdf