Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKH250-08
VSKH250-08 picture photo
Mfg. Part Number
VSKH250-08
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL LOSCR 800V 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKH250-08.pdf
Availability of VSKH250-08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKH250-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKH250-08
Internal Part NumberEIS-VSKH250-08
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKH250-08
Related LinksVSKH2, VSKH250-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKH250-08 Details Description
Related parts for VSKH250-08
RES 1.1M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DEV KIT FOR STM32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 65 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 135MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf