Vishay/Dale RNC55J2912BSBSL
RNC55J2912BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2912BSBSL
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2912BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2912BSBSL
QUANTITY
RNC55J2912BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2912BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2912BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2912BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2912BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2912BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2912BSBSL
LABEL S LAM DM TED WHT 1X5.94" datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, INTEGRAL FUS datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf