Conec 3036W4SCR86A30X
3036W4SCR86A30X picture photo
Mfg. Part Number
3036W4SCR86A30X
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 36 (32 + 4 Coax) Position Through Hole Solder
Datasheet Download
3036W4SCR86A30X.pdf
Availability of 3036W4SCR86A30X
QUANTITY
3036W4SCR86A30X Order Process
Ship out your order
Specifications of 3036W4SCR86A30X
Internal Part NumberEIS-3036W4SCR86A30X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions36 (32 + 4 Coax)
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 36W4
Contact TypeCoax and Signal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3036W4SCR86A30X
Related Links3036W4S, 3036W4SCR86A30X Datasheet, Conec Distributor
3036W4SCR86A30X Details Description
Related parts for 3036W4SCR86A30X
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 10W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST INV 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30K OHM 4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf