Vishay/Dale RNC55J2941BSBSL
RNC55J2941BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2941BSBSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2941BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2941BSBSL
QUANTITY
RNC55J2941BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2941BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2941BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2941BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2941BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2941BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2941BSBSL
FIXED IND 8.2UH 11.4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf