Vishay/Dale RNC55J2941BSRE6
RNC55J2941BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2941BSRE6
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2941BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2941BSRE6
QUANTITY
RNC55J2941BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2941BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2941BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2941BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2941BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2941BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2941BSRE6
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
070 MLC REC CONT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 225CSGBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 600MA 1.04 OHM datasheet.pdf