Vishay/Dale RNC55J2943BSRSL
RNC55J2943BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2943BSRSL
Brief Description
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2943BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2943BSRSL
QUANTITY
RNC55J2943BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2943BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2943BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2943BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2943BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2943BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2943BSRSL
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V/3V 10MLF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf