Vishay/Dale RNC55J2943FSBSL
RNC55J2943FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2943FSBSL
Brief Description
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2943FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2943FSBSL
QUANTITY
RNC55J2943FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2943FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2943FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2943FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2943FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2943FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2943FSBSL
CLAMP TIE INT #8SCR WR BK 6.1" datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CASE ALUM NAT 14.78"L X 17.67"W datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_MA_15P_ datasheet.pdf
COMBO 9W4 M SOD G50 CAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf