Vishay/Dale RNC55J2982BSBSL
RNC55J2982BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2982BSBSL
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2982BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2982BSBSL
QUANTITY
RNC55J2982BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2982BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2982BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2982BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2982BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2982BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2982BSBSL
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER J-1850 BUS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK SSR 1.2DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 320MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO-219AB datasheet.pdf
OSC MEMS 22.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf