Vishay/Dale RNC55J2982BSRSL
RNC55J2982BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2982BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2982BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2982BSRSL
QUANTITY
RNC55J2982BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2982BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2982BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2982BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2982BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2982BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2982BSRSL
CONVERTER DC/DC 12V OUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 125MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
INSERTION BLADE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf