Vishay/Dale RNC55J2983BRBSL
RNC55J2983BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2983BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2983BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2983BRBSL
QUANTITY
RNC55J2983BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2983BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2983BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2983BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2983BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2983BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2983BRBSL
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 80A TO247AC datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 5.3UH 2.3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 570MA 460 MOHM datasheet.pdf
SSR PM IP20 660VAC/50A90-280V datasheet.pdf
450 V/us, Precision, Current-Feedback Op Amp IC datasheet.pdf