Vishay/Dale RNC55J2983BSRE6
RNC55J2983BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2983BSRE6
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2983BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2983BSRE6
QUANTITY
RNC55J2983BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2983BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2983BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2983BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2983BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2983BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2983BSRE6
TRANS ARRAY PNP/N-CH 40V SOT363 datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 8A TO-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC TRIPLE INVERTER GATE SM8 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD123 datasheet.pdf