Vishay/Dale RNC55J3010BSR36
RNC55J3010BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3010BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3010BSR36.pdf
Availability of RNC55J3010BSR36
QUANTITY
RNC55J3010BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3010BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3010BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3010BSR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3010BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3010BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J3010BSR36
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 25A DIN RAIL datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED PT 2E 15.5KV datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC S ULF datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 64MA 3.8 OHM datasheet.pdf
42U RACK ENCL SERVER CABINET datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
POLYURETHANE SHEET datasheet.pdf
BERGSTRIP SNGL STR datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf