Vishay/Dale RNC55J3011BSR36
RNC55J3011BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011BSR36
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011BSR36.pdf
Availability of RNC55J3011BSR36
QUANTITY
RNC55J3011BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011BSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011BSR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J3011BSR36
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
RELAY TIMER SPDT 24VDC ON-DELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 70POS datasheet.pdf