Vishay/Dale RNC55J3011DPR36
RNC55J3011DPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011DPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011DPR36.pdf
Availability of RNC55J3011DPR36
QUANTITY
RNC55J3011DPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011DPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011DPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011DPR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011DPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011DPR36 Details Description
Related parts for RNC55J3011DPR36
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT343 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER 9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SPLIT SUPP 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC datasheet.pdf