Vishay/Dale RNC55J3012FMR36
RNC55J3012FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3012FMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3012FMR36.pdf
Availability of RNC55J3012FMR36
QUANTITY
RNC55J3012FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3012FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3012FMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3012FMR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3012FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3012FMR36 Details Description
Related parts for RNC55J3012FMR36
CONN PLUG 120 POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 8CH SHORT 144-TQFP datasheet.pdf
FAN HEATER 150W 1.30A 120A datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.37A 120 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE 5A 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM EMPR110F220OK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf