Vishay/Dale RNC55J3013BRB14
RNC55J3013BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3013BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3013BRB14.pdf
Availability of RNC55J3013BRB14
QUANTITY
RNC55J3013BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3013BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3013BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3013BRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3013BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3013BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3013BRB14
LED T-3MM 4ROW 635 IRED DIFF PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 48V datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPDT .1A PCB 125V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS CHIP DO-35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf