Vishay/Dale RNC55J3050DRRSL
RNC55J3050DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3050DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3050DRRSL.pdf
Availability of RNC55J3050DRRSL
QUANTITY
RNC55J3050DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3050DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3050DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3050DRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3050DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3050DRRSL Details Description
Related parts for RNC55J3050DRRSL
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
VARISTOR 735V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
INSULATOR 1.300X.875" TO-66CASE datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 48BIT 100TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 64POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO15 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf